متن خلاصه سخنرانی حجت‌الاسلام‌والمسلمین دکتر خسرو پناه

بسم‌الله الرحمن الرحیم

متن خلاصه سخنرانی حجت‌الاسلام‌والمسلمین دکتر خسرو پناه

جلسه هفتگی ۷ اسفندماه ۱۳۹۴

همگی از فضائل حضرت زهرا (سلام‌الله علیها) شنیده‌اید. از ایمان وافر ایشان که پیامبر اکرم (صلی‌الله علیه و آله) به سلمان می‌گوید: ای سلمان دختر من فاطمه هم جوارحش و هم قلبش مملو از ایمان است.

 

آن‌قدر مقامش بالاست که حضرت ولی‌عصر (عج) فرمود: حضرت زهرا (سلام‌الله علیها) اسوه حسنه من است.

 

آن‌قدر فاطمه عبادت می‌کرد که حضرت علی (علیه‌السلام) می‌فرمود پاهای فاطمه ورم می‌کرد از شدت ایستادن به درگاه خدا.

 

شب ازدواجش به حضرت علی (علیه‌السلام) می‌فرماید که علی جان بیا باهم نماز بخوانیم. متأسفانه برخی جوان‌های نمازخوان ما شب ازدواج و صبح ازدواج و برخی حتی تا یک هفته بعد از ازدواج نمازشان قضا می‌شود و بی‌تفاوت هستند نسبت به آن. شیطان به‌یک‌باره در انسان نفوذ نمی‌کند بلکه کم‌کم در وجود آدمی رشد می‌کند. شیطان لحظه‌به‌لحظه در کمین آدمی است. یک‌وقت ۷۰ سال خدا را عبادت می‌کند، لحظه آخر شیطان سراغ نقطه‌ضعف او می‌رود و او را زمین میزند.

 

عابدترین و زاهدترین و صادق‌ترین انسان‌ها حضرت زهرا (سلام‌الله علیها) بوده است. فاطمه سیده نساء العالمین…

 

یکی از مقاماتی که هم خود حضرت زهرا (سلام‌الله علیها) داشت و هم نسبت به این مقام ارادتمند بود مقام ولایت است. حضرت زهرا (سلام‌الله علیها) امام نبود ولی ولایت داشت و نسبت به حضرت علی ولایتمدار بود.

 

اما ولایت چیست؟ علمی از علوم اسلامی نیست که در آن از ولایت بحث نشده باشد؛ که این اهمیت ولایت را می‌رساند.

 

وَلایت یعنی محبت داشتن و وِلایت یعنی حاکمیت و سلطنت.

 

آیا این‌که گفته می‌شود اهل‌بیت بر ما وَلایت و وِلایت دارند صحیح است؟ پاسخ بلی است. فقط بحث محبت نیست بلکه باید حاکمیت را نیز قبول داشته باشیم.

 

به‌جز ناصبی‌ها همه در اسلام به اهل‌بیت محبت و وَلایت را دارند؛ اما وَلایت تنها برای ولایتمداری کافی نیست.

 

حضرت زهرا (سلام‌الله علیها) در روز محشر موقع ورود به بهشت به خدا می‌فرمایند که داخل بهشت نمی‌شوم تا تمام محبانم را وارد بهشت کنم و بعد خودم وارد می‌شوم.

 

اهل‌بیت نسبت به ما محبت دارند و ما هم باید متقابلاً این‌طور باشیم.

 

قرابت نازل‌ترین مرتبه ولایت است.

 

در قرب و بعد زمانی و مکانی هر دو طرف باید مثل هم باشند. مثلاً یک فردی از یکی دور است، دیگری هم از او دور محسوب می‌شود. یا مثلاً ما نسبت به صدسال قبل دور هستیم آن‌ها هم نسبت به ما همین‌طورند.

 

اما در قرب و بعد معنوی قرار نیست هر دو طرف مثل هم باشند. مثلاً پدری را در نظر بگیرید که نسبت به فرزند خود نگران و مهربان است ولی فرزند از او فراری است و او را به عقب‌ماندگی و قدیمی بودن متهم می‌کند.

 

ائمه نسبت به ما قرب معنوی دارند ولی ما به سبب این‌که آن‌ها را الگوی خود قرار نداده‌ایم از آن‌ها دوریم.

 

بعد مرتبه محبت است که محبت اهل‌بیت نسبت به ما وجود دارد ولی آیا محبت ما نیز نسبت به آن‌ها وجود دارد؟

 

سپس مرتبه حاکمیت و سلطنت است که یک عده ازخدابی‌خبر در کودتای سقیفه این حاکمیت و سلطنت را به‌زور از امام گرفتند.

 

مرتبه چهارم ولایت معنویت است که یک ولایت تکوینی است. کل این عالم و هستی به دست امام زمان است و به اذن الله.

 

حضرت زهرا (سلام‌الله علیها) ولایت تکوینی حضرت علی (علیه‌السلام) را پذیرفته است که حیات تکوینی من به امیرالمؤمنین است. و این ولایت است که انسان را از ظلمات به نور خارج می‌کند.

 

یا ولایت الهی و کیانی که خدا به ایشان است را می‌پذیریم که از ظلمات به نور می‌رویم یا ولایت طاغوت را می‌پذیریم که از نور به ظلمات می‌رویم.

 

لذا خداوند فرمودند:

إِنَّمَا وَلِیکمُ اللّهُ وَرَسُولُهُ وَالَّذِینَ آمَنُواْ الَّذِینَ یقِیمُونَ الصَّلاَةَ وَیؤْتُونَ الزَّکاةَ وَهُمْ رَاکعُونَ

خدای سبحان ولی شماست، پیامبر ولی شماست، و ائمه ولی شمایند؛ که همه این‌ها ولایت و قرابت و سلطنت و ولایت معنوی و تکوینی را دارند؛ که اگر یکی از این‌ها را نپذیریم یعنی ولایت را به‌طور کامل نپذیرفته‌ایم.

 

حضرت زهرا هم در گفتار و هم در عمل ولایت مداری خود را نشان داد. حضرت زهرا هیچ بیعتی با خلیفه اول نکرد. بلکه با امیرالمؤمنین در خانه صحابه رفت و گفت مگر شما در غدیر نبودید؟

 

به این موارد بسنده نکرد و خطبه فدکیه را خواند که خطبه‌ای در اثبات ولایت حضرت علی (علیه‌السلام) بود.

 

حدیثی است در کتاب الغدیر که تمام راویان آن خانم هستند:

سه دختر حضرت موسی بن جعفر (علیه‌السلام) از دختر امام صادق (علیه‌السلام)، از دختر امام باقر (علیه‌السلام)، از دختر امام سجاد، از فاطمه و سکینه دختران امام حسین (علیه‌السلام)، از ام‌کلثوم (سلام‌الله علیها) و از فاطمه بنت رسول‌الله (صلی‌الله علیه و آله) نقل کردند که: حضرت زهرا (سلام‌الله علیها) برای اصحاب میگویند این را فراموش کردید که پیامبر در غدیر خم فرمودند مَنْ کنْتُ مَوْلاهُ، فَهذا عَلِی مَوْلاهُ و این‌که گفت أنت منّی بمنزلة هارون من موسی إلّا إنّه لا نبی بعدی.

 

حضرت زهرا (سلام‌الله علیها) هم در مقام سخن و هم گفتار و هم در عمل ولایت علی (علیه‌السلام) را برای مردم روشن کرد.

 

همین است که پیامبر (صلی‌الله علیه و آله) فرمودند هرکس فاطمه (سلام‌الله علیها) را ناراحت کند من را ناراحت کرده است؛ و قرآن می‌فرماید هر کس پیامبر را اذیت کند لعنت خدا بر او باد در این دنیا و آخرت.

 

ابوهریره که از راویان معروف اهل سنت است می‌گوید که پیامبر به علی و فاطمه و حسن و حسین نگاه انداخت و فرمود: انا حرب لمن حاربکم و سلم لمن سالمکم…

 

متن خلاصه سخنرانی حجت‌الاسلام‌والمسلمین دکتر خسرو پناه