خلاصه سخنرانی حجت الاسلام برادران

//خلاصه سخنرانی حجت الاسلام برادران

بسم الله الرحمن الرحیم

مراسم ولادت امام محمد باقر (ع) – ۲۰/۰۱/۱۳۹۵

خلاصه متن سخنرانی حجت الاسلام استاد برادران

http://yalasarat.info/dl/95/note/baradaran-950120.pdf

 

در ابتدای بحث یک مسئله شرعی بیان کنیم.

مستحب است که انسان با تقریبا یک لیتر آب وضو بگیردو مطلوب است که با سه لیتر آب غسل کند.

 

پیامبر اکرم (ص) فرمودند:وضو با ده سیر آب و غسل هم با سه کیلو آب،بعد از من امتی می آیند که به این مسئله اهمیتی نمیدهند و سبک میشمارند،که آنها از من نیستند.هر کس به سنت من عمل کرد در قیامت هم با من خواهد بود.

مراقب باشیم که در عبادات خود اصراف نکنیم

 

حضرت امام خمینی در کتاب اربعین خود پیرامون وسواس میفرمایند:کسانی که وسواس دارند،چرا دوبار خمس نمیدهند،چرا دوبار کرایه ماشین نمیدهی؟چرا در مسائل مالی ولخرجی نمیکنند؟

 

ان شاالله به این سنت پیامبر بهتر عمل کنیم.

 

امشب مهمان قرآن هستیم و بعد هم مهمان امام باقر (ع).

 

خبر رسید به پیامبر اکرم که اصرار نظامی شما را دارند میبرند.وحی هم بود.این نکته هم در وحی بوده که توسط یک خانم اصرار را میبرند و این در آستانه فتح مکه بوده.

 

پیامبر ۴ نفر را مامور کردند که این مسئله را دنبال کنند.اولی و دومی و مقداد و حضرت علی (ع) بودند این چهار نفر.

 

این که اول نام دیگران را بردیم بعد حضرت علی (ع) جسارت به ایشان نباشد.در اسلام خیلی جاها بوده که امری اول به دیگران واگذار شده و بعد به حضرت علی (ع).به خاطر این که مردم بصیرت پیدا کنند که چه کسی از پس کار بر می آید.

 

رفتند به منطقه ماموریتی در بین راه مکه و مدینه به آن خانم رسیدند و خانم گفت که من کاری نکردم.ابوبکر و عمر و مقداد تلاش کردند و نتوانستند.نوبت به امام علی (ع)رسید.فرمودند من را میشناسی؟گفت نه.حضرت فرمودند من حیدر هستم.حیدر لقب نظامی و جنگی ایشان بوده است.تا گفت من حیدرم لرزه بر اندام او افتاد.در ادامه اقا فرمود میدانی که من مطیع فرمان رسول خدا هستم.وحی دروغ نمیگوید،رسول خدا هم دروغ نمیگوید.تو حتما داری این کار را میکنی و اگر همکاری نکنی میکشمت.زن گفت یک مقدار از من فاصله بگیرید.فاصله گرفتند،از لای موهای زن نامه ای را خارج کردند.یک کلمه فقط نوشته بود که پیغمبر قصد حمله دارد.

 

حضرت و دیگر همراهان و خانم بازگشتند به مدینه و این آیات نازل شد.آیات آنقدر زیبا است که آدم احساس میکند دقیقا برای جامعه امروز ماست.آیه اول آن خطاب به مومنان و خواص است.امروز شماهایی که اینجایید خواص هستید.

 

سوره ممتحنه آیات اول تا چند آیه به دنبال آن که میفرماید:

یا أَیُّهَا الَّذینَ آمَنُوا لا تَتَّخِذُوا عَدُوِّی وَ عَدُوَّکُمْ أَوْلِیاءَ تُلْقُونَ إِلَیْهِمْ بِالْمَوَدَّةِ وَ قَدْ کَفَرُوا بِما جاءَکُمْ مِنَ الْحَقِّ یُخْرِجُونَ الرَّسُولَ وَ إِیَّاکُمْ أَنْ تُؤْمِنُوا بِاللَّهِ رَبِّکُمْ إِنْ کُنْتُمْ خَرَجْتُمْ جِهاداً فی‏ سَبیلی‏ وَ ابْتِغاءَ مَرْضاتی‏ تُسِرُّونَ إِلَیْهِمْ بِالْمَوَدَّةِ وَ أَنَا أَعْلَمُ بِما أَخْفَیْتُمْ وَ ما أَعْلَنْتُمْ وَ مَنْ یَفْعَلْهُ مِنْکُمْ فَقَدْ ضَلَّ سَواءَ السَّبیلِ (۱)

 

ای کسانی که ایمان آوردید،دشمنان من و خودتان را دوست نگیرید.یک رفتاری میکنید که دشمن بهش القا میشود که دوستش دارید؟در حالی که دارید با کسی این کار را میکنید که کافر اند.

 

امروز در جامعه ما مسئولین فرقی بین کفار و غیر کفار قائل نیستند.

 

بعد میفرماید:ضمنا اینها کسانی اند که پیامبر خدا و شما را از مدینه اخراج کردند چون که شما مومن هستید.اگر شما برای جهاد در راه خدا خارج شدید،شما که اهل مجاهدتید،یواشکی به دشمن محبت میکنید؟من میدانم که شما چه میکنید شما.ای مجاهدین و ای مومنین.هر کسی از شما این کار را بکند گمراه است.

 

کسی نماز شب بخواند،سالها جهاد کرده باشد،اگر این کار را بکند گمراه است.

 

بعد قران اینجا دو کار میکند،هم سابقه دشمن را میگوید هم آینده آن را میگوید.سابقه اش این است که شما را اخراج کردند.آینده آنها هم میشود شناخت با توجه به گذشته شان.

 

دیداری داشتم از زندان های عراق.وارد شدم دیدم که سالنی چند برابر اینجا بود.چند چرخ گوشت بزرگ در آنجا بود.گفتم اینجا چه خبره؟گفتند کسی که دیگر تمام مراحل شکنجه را گذرانده بود را در حال هوشیاری داخل آن دستگاه ها می انداختند و…

 

قرآن سابقه دشمن رامیگوید تا ما یادمان نرود.باید همیشه سابقه دشمن را در نظر گرفت.

 

حتی زمانی که دشمن مهربان شده باید حواسمان باشد.یکی از جاهایی که دشمن مهربانی نشان داده است جنگ صفین بوده است.مالک گفت به من به اندازه یک آب خوردن اسب مهلت بدهید.دارم خیمه معاویه را میبینم،الان آن را از جا میکنم.اشعث که رئیس کندی ها بود ۳۰ هزار نفر تحت فرمانش بودند،شمشیر را بالای سر حضرت گرفتند که باید تسلیم شوی.

 

حضرت امر کرد که برگردید.همان لحظه که شمشیرش را غلاف کرد اولین کارش این بود دشمن که بازوی چپ مالک را زدند.بعد مالک گفت دیگر مولایم به من اجازه جهاد نمیدهد.حالا برگشتند و نوبت مذاکره شد.امام فرمود یک روز بیشتر نیاز به مذاکره نیست،۹۰ روز مذاکره کردند.

 

این نرمش دشمن در تاریخ است.گفتند برای مذاکره ابوموسی مناسب نیست چون طرفش عمروعاص است،باید مالک برود.گفتند که نه.مالک خشن است و به درد این کار نمی خورد.ابوموسی به عنوان چهره صلح طلب رفت برای مذاکره.سه ماه روی آن کار کردند.بعد نتیجه این شد که رفت روی منبر و گفت من همانطور که این انگشتر را از دستم در می آورم علی را هم از خلافت خلع میکنم.

 

قبل از اینکه روی منبر برود هم علی(ع) و هم مالک به او گفتند بگذار اول عمروعاص برود و صحبت کند.گفت نه ما قول دادیم.رفت و اعلام کرد و عمروعاص قرار بود او هم بگوید من نیز معاویه را خلع میکنم.این کار را کرد و به ابوموسی قول داده بود که بگوید همانطور که انگشتر را دستم میکنم،ابوموسی را خلیفه اعلام میکنم اما چنین کاری را نکرد و گفت معاویه را به خلافت نصب میکنم.

 

رفقا هدیه این شب مبارک این باشد که در شبانه روز ده صفحه قرآن بخوانیم.

 

این نرمش دشمن بود در تاریخ.حال قرآن در ادامه میفرماید.

 

إِنْ یَثْقَفُوکُمْ یَکُونُوا لَکُمْ أَعْداءً وَ یَبْسُطُوا إِلَیْکُمْ أَیْدِیَهُمْ وَ أَلْسِنَتَهُمْ بِالسُّوءِ وَ وَدُّوا لَوْ تَکْفُرُونَ(۲)

دشمن اگر دستش به شما برسد دشمن شماست و به شما دست درازی میکنند با دست و زبان و دوست دارن که شما کافر بشوید.

 

قرآن در جای دیگر میفرماید:

 

وَلَن تَرضىٰ عَنكَ اليَهودُ وَلَا النَّصارىٰ حَتّىٰ تَتَّبِعَ مِلَّتَهُم

ای پیامبر آنان از توراضی نمیشوند تا زمانی که تابع ملت آن ها بشوی.

 

یهود تبلیغ نمیکند از دینش،نمیگوید کسی بیاید یهودی بشود.میگوید اگر کسی خواست یهودی شود باید درب معبد ما بخوابد،هر کس که روز شنبه به معبد میرود از روی او بگذرد و او را له کند.هم یک شکنجه است و هم یک کار نمادی است برای تحقیر انسان ها.اگر زنده ماند میشود شهروند درجه سه یهودی.حال سوال.میشود با آنها مذاکره کرد.

 

اعلام کرده اند در کتاب هایشان که ناموس مسلمین مانند ماده اسبی هستند برای یهودیان.

بعد قرآن میفرماید:

 

لَنْ تَنْفَعَکُمْ أَرْحامُکُمْ وَ لا أَوْلادُکُمْ یَوْمَ الْقِیامَةِ یَفْصِلُ بَیْنَکُمْ وَ اللَّهُ بِما تَعْمَلُونَ بَصیرٌ(۳)

این فردی که این کار را کرده زن و بچه اش در مکه بودند،برای حفظ زن و بچه اش این کار را کرد.از مهاجرین بود و اطلاعات را به دشمن رساند.از صحابه بزرگ پیامبر بود.بعدا هم توبه کرده و پیامبر هم توبه آن ها را پذیرفته ولی قرآن میفرماید: برای بچه هایتان این کار را کردید؟بچه هایتان در روز قیامت به درد شما نمیخورند.

 

در ادامه قرآن میفرماید:

قَدْ کانَتْ لَکُمْ أُسْوَةٌ حَسَنَةٌ فی‏ إِبْراهیمَ وَ الَّذینَ مَعَهُ إِذْ قالُوا لِقَوْمِهِمْ إِنَّا بُرَآؤُا مِنْکُمْ وَ مِمَّا تَعْبُدُونَ مِنْ دُونِ اللَّهِ کَفَرْنا بِکُمْ وَ بَدا بَیْنَنا وَ بَیْنَکُمُ الْعَداوَةُ وَ الْبَغْضاءُ أَبَداً حَتَّى تُؤْمِنُوا بِاللَّهِ وَحْدَهُ إِلاَّ قَوْلَ إِبْراهیمَ لِأَبیهِ لَأَسْتَغْفِرَنَّ لَکَ وَ ما أَمْلِکُ لَکَ مِنَ اللَّهِ مِنْ شَیْ‏ءٍ رَبَّنا عَلَیْکَ تَوَکَّلْنا وَ إِلَیْکَ أَنَبْنا وَ إِلَیْکَ الْمَصیرُ(۴)

 

ابراهیمی که اینقدر در مقابل دشمن مقاوم بود میفرماید چون از منجنیق رها شد و داخل آتش افتاد جبرئیل نازل شد.عرضه داشت حاجتی داری؟حضرت فرمودند از تو نه.از هر کس میخواهی بخواه.گفت اینجا نامحرم ها هستند،دشمن هست.در مقابل دشمن دعا هم نمیکند.

 

ابراهیم الگوی شماست اما همین ابراهیم را جایی نقد میکند.یک دعا کرد برای یک کافر که عمویش بوده است،خداوند میفرماید که اینجا ابراهیم نباید این دعا را میکرد.

 

تا اینجا مهمان خدا بودیم.

 

قرآن تاکید زیادی دارد در مواجهه با دشمن.بخشی از آن در غالب زیارتنامه آمده است این مبارزه و مقابله با دشمن.

 

چرا داعش با زیارت ما مشکل دارد؟چرا وهابی ها مشکل دارند با زیارت؟

 

امام جماعت مسجد النبی مصاحبه کرده است و گفته است ۲۰ سال امام جماعت مسجد النبی بودم و افتخارم این است که یکبار به این آقا سلام نداده ام(حضرت محمد(ص)).اما چرا؟چرا مشکل دارند و میگویند شرک است؟

 

اگر نگویم وهابیت دستپخت آمریکا و انگلیس است،احیا کننده آن هستند.با نماز ما مشکل ندارند ولی با زیارت ما مشکل دارند.

 

یکی از فرماندهان مدافع حرم در سوریه برای من تعریف میکرد که داعش گفته است اگر شهرهای نبل و الزهرا را که ۷۰ هزار شیعه دارد را بگیریم،یک قتل عامی به راه می اندازیم که شیعه در چند سال آینده عزاداری برای امام حسین را فراموش کند.اما چرا؟

 

چرا روی زیارتنامه خواندن و زیارت موافق اند.چون تولی زیاد میشود،تولی که زیادشد،تبری زیاد میشود.شما وقتی که خودت را دوست داشته باشی از عقرب فراری میشوی.

 

تبری که زیاد شود میشود مبارزه با دشمن و جهاد.و دشمن با این مخالف است.

 

یکی از بهترین یادگاران امام باقر(ع) زیارت عاشورا است که ما با آن بزرگ شده ایم.منشور دشمن شناسی ما از زیارت عاشورا است.

 

اولین چیزی که امام باقر در مواجهه با دشمن میفرماید این است که تولی بدون تبری نمیشود.همان چیزی که وهابی ها با آن مخالف اند.

 

سلم لمن سالمکم و حرب لمن حاربکم.قسمت اول به تنهایی مفید نیست.کوفیان تولی داشتند ولی تبری نداشتند.

 

تولی وقتی که تبری خواست بیشتر میشود.در تمام زیارتنامه های ما تولی و تبری با هم است.

قابل توجه کسانی که در کشور ما زمزمه میکنند تبری یعنی چه؟

 

یا حق یا باطل.میانه ندارد،حد وسط ندارد.موضع ات را روشن کن.حد وسط ندارد.آن کسانی که در فرهنگ دینی حد وسط اند،ملحق به دشمن اند.

 

امام باقر (ع) فرمود:

“و اعلم انّه من لم ینفق فی طاعه الله أبتلی بان ینفق فی معصیه الله و من لم یمش فی حاجه ولی الله ابتلی بان یمشی فی حاجه عدوالله”

 

اگر پول داشتی و در راه خدا انفاق نکردی خدا تو را مبتلا میکند که پولت را در راه دشمن خدا هزینه کنی.

 

در زندگی تان اگر در راه حلال هزینه نکنی در راه حرام هزینه میشود

 

در ادامه روایت میفرماید:دو کسی که قدم در راه ولی خدا بر نداشت،خدا مبتلا میکند که در راه دشمن خدا قدم بر دارد.

 

نکته آخر که خیلی مهم است این است:

فرمودند اگر چنانچه تولی بدون تبری نمیشود،تبری دارای مراحل است.

 

۱-دشمنان دیروز نباید فراموش شوند،در عین حال دشمنان امروز نیز نباید فراموش شوند.

 

آقایی در کویت زندانی میشود،به جرم اختلال در نظم کویت.حبس ابد برایش میبرند،سه ماه بعد آزاد میشود.زمانی که شیعیان را میکشتند منتقل شد به زندان و بعد از آن منتقل شد به انگلیس و زمانی که شیعیان ما در اروپا مورد فشار قرار میگیرند،به ایشان پنج مسجد میدهند،شبکه های ماهواره ای میدهند که تبری پیدا کند علنی از دشمن دیروز به این قیمت که دشمن امروز نادیده گرفته شود.

 

در آغوش دشمن امروز میخوابد،میشودشیعه انگلیسی که اینچنین تبری بشود چاشنی داعشی ها.

 

حاج قاسم سلیمانی تعریف میکرد که داعشی ها شب های عملیات فیلم های مجالس لعنی که شیعیان میگیرند را میگذارند،داغ که میشوند و عصبی وارد میدان میشوند

تبری دارای مراحل است.اگر قار است انجام شود باید تحت محور ولایت باشد.سلم لمن سالمکم میگوید نه سلم لمن سالم الحق.دوست و دشمن حق نیستیم.هر کی که شما بگویید.ممکن است من نتوانم حق را تشخیص دهم،نتوانم باطل را تشخیص دهم.

محور تشخیص حق و باطل ولایت است.محور تولی و تبری ولایت است.

 

۱۸ شبکه ماهواره ای میگیرد این تبری را،بعد شیعه را در دنیا قربانی میکنند.در آغوش دشمن امروز میخوابد و از دشمن دیروز تبری میجوید.

 

الان بعضی ها القا میکنند که داعشی ها دشمن ما هستند.اصلا داعش را درست کردند که مردم حواسشان به سمت داعش برود و آمریکا و اسرائیل در یک حاشیه امنی به سر ببرند.

زیارت عاشورا گنجینه ای است که از امام باقر(ع)به ما رسیده است.اعمال مستحب هر ولادت و عید زیارت عاشورا است.

 

رفقا این که قرآن برای جمله ای که فردی فقط نوشته بود که پیغمبر قصد حمله دارد و این که امام باقر تاکید دارد بر تولی و تبری و توجه به دشمن،جا دارد یک مقدار در این موارد دقت کنیم که دشمن کیست و کجا باید تولی و تبری داشته باشیم.و این روحیه سازش کارانه ای که در جامعه ما آمده است،نیازمند این است که اقدام جدی در جامعه انجام شود.باید بصیرت افزایی کنیم.

 

حیف این ملت نیست که در مقابل دشمن کرنش کند؟

شب شهادت حضرت زهرا(س) میگویند امیر المومنین وارد خانه شد و سر زهرا(س) را به دامن گرفت و لحظاتی هر دو گریه کردند.زهرا(س) فرمود علی جان تو گریه نکن.گریه ولی خیلی سخت است دیدنش.بلافاصله علی(ع) اشک هایش را پاک کرد.در ادامه گفت یا علی من در حق تو خیانت نکردم.

 

خیانت در اینجا یعنی چه؟یعنی من در حق ولایت تو خیانت نکردم.آقا فرمود بله تو در حق من خیانت نکردی.یا صاحب الزمان کمک کن ما در حق ولایت شما خیانت نکنیم.

 

۱۳۹۵-۱-۲۳ ۱۹:۵۵:۳۴ +۰۰:۰۰فروردین ۲۰ام, ۱۳۹۵|خلاصه متن سخنرانی|دیدگاه‌ها برای خلاصه سخنرانی حجت الاسلام برادران بسته هستند