خلاصه سخنرانی استاد شاهرودی – ۳۰ دیماه ۹۴

//خلاصه سخنرانی استاد شاهرودی – ۳۰ دیماه ۹۴

بسم‌الله الرحمن الرحیم

خلاصه سخنرانی حجت‌الاسلام‌والمسلمین شاهرودی

سالروز وفات حضرت زینب (س)- سی ام دیماه ۱۳۹۴

بحث امشب شامل دو بخش است. ابتدا به گوشه‌ای از عظمت و جلال حضرت معصومه اشاره‌ای خواهیم کرد، سپس بحث درس گرفتن از زندگی این بانوی بزرگوار که چه رفتار و سکناتی در زندگی مبارکشان داشته‌اند که به این مقام رسیده‌اند و این‌قدر عظمت پیداکرده‌اند.

 

این زن که خاک قم ز وجودش معطر است            تکرار آفرینش زهرای اطهر است.

 

اعتقاد شیعه این است که ۱۴ نور پاک و معصوم داریم. این بزرگواران بعد از خداوند بالاترین مقام و منزلت را دارند و کسی نمی‌تواند به آن مقام برسد.

در آیه شریفه‌ای که می‌فرماید: ولا تقربوا هذه الشجره، به آدم ابوالبشر فرمودند که اگر می‌خواهی در اینجا بمانی در آن درخت طمع نکن.

روایات عنوان می‌کنند، که آن درخت، درخت علم محمد (ص) و آل محمد (ص) بوده است.

 

بعد از ۱۴ معصوم ۴ نفر داریم که طبق روایات پا جا پای آن‌ها گذاشته‌اند و بعد از معصومین بالاترین مقام و منزلت را دارند.

 

۱-اول قمر منیر بنی‌هاشم حضرت ابالفضل (ع):

شخصی از علما در حرم حضرت عباس منبری رفت و بحث بر سر این بود که چه کسی بین حضرت عباس (ع) و سلمان فارسی مقامش بالاتر است. عالم و سخنران عنوان داشت که مقام سلمان بالاتر است چراکه در روایات آمده است که (سلمان منا) و…

 

شخص عالم شب در خواب حضرت زهرا (س) را دید. متوجه شد که حضرت از او روی برمی‌گرداند. عرضه داشت بی بی جان خطایی از من سرزده است؟ حضرت فرمودند خطایی بالاتر از این‌که سلمان را بالاتر از عباس (ع) میدانی؟ عالم فرمود که بی‌بی جان خودتان در روایات فرمودید که سلمان از ماست و به مقام او اشاره فرمودید. حضرت زهرا (س) فرمودند بدان که اگر فرزند من عباس به تمام مردم جهان نگاه کند، همه آن‌ها سلمان فارسی خواهند شد.

 

 

۲-دوم حضرت علی‌اکبر (ع):

که امام زمان (ع) که تمام انبیاء دست به دعا برداشته‌اند که او را ببینند زیارت‌نامه‌ای دارند که در آن می‌فرماید که خدایا مرا در بهشت از دوستان علی‌اکبر (ع) قرار بده.

 

 

۳-سوم حضرت زینب (س):

شخصیتی است که امام حسین (ع) موقع خداحافظی که رو به میدان جنگ می‌رفتند می‌فرمایند زینب جان، خواهرم در نماز شب‌هایت مرا فراموش نکن.

 

 

۴-چهارم حضرت معصومه (س):

 

 

۴ معصوم مدح کرده‌اند ایشان را.

در زمان امام صادق (ع) عده‌ای از شهرری نزد حضرت رسیدند و خود را معرفی کردند که از فلان جا خدمت شما رسیده‌ایم. آقا فرمودند آفرین بر شما قمی‌ها. تصور کردند که امام اشتباه متوجه شده‌اند، باز مجدد عرضه داشتند که ما اهل ری هستیم آقا امام صادق (ع) مجدداً فرمودن که آفرین بر شما اهل قم.

 

امام صادق (ع) ادامه دادند: خداوند متعال حرمی دارد که در مکه است، رسول خدا (ص) حرمی دارد که در مدینه است، امام علی (ع) حرمی دارد که در کوفه است. ما ۱۱ امام بعد از حضرت علی (ع) نیز حرمی داریم. حرم ما قم است.

 

امام صادق (ع) فرمودند: دو علت دارد که قم حرم ماست.

اول اینکه وقتی خداوند ولایت حضرت علی (ع) بر تمام موجودت و کائنات و نباتات و ملائکه عرضه کرد، زمین قم از سایر زمین‌ها سبقت گرفت دررسیدن به آن.

دوم اینکه فرمودند دختری از دختران من در قم دفن خواهد شد، که دختر موسی بن جعفر است که نام او فاطمه کبری است.

 

امام صادق (ع) در ادامه می‌فرمایند: این خانم آن‌قدر شان و منزلت دارد که می‌تواند تمام شیعیان امیرالمؤمنین (ع) را شفاعت کند که همگی به بهشت بروند.

ایشان شفیعه هستند، اما چرا به این مرتبه رسیده‌اند؟

یکی از اسرار منزلت حضرت این است که ایشان محدثه هستند.

 

در کتب اهل سنت مانند اسنی المطالب عنوان‌شده است که حضرت معصومه به جایگاهی رسیده است که وارث علم آل رسول (ص) است.

در زمان مأمون صد هزار محدث و راوی حدیث وجود دارد که در رأس همه آن‌ها حضرت معصومه (س) هستند.

 

از احادیثی که بزرگان شیعه می‌فرمایند که این احادیث از جانب حضرت معصومه به دست ما شیعیان رسیده است می‌توان به حدیث من کنت مولاه فعلی مولاه، حدیث منزلت، حدیث محمد و حدیث معراج اشاره کرد.

 

۱۳۹۵-۱-۱۲ ۱۲:۳۴:۳۳ +۰۰:۰۰بهمن ۲ام, ۱۳۹۴|خلاصه متن سخنرانی|دیدگاه‌ها برای خلاصه سخنرانی استاد شاهرودی – ۳۰ دیماه ۹۴ بسته هستند