خلاصه متن سخنرانی حجت الاسلام بطحایی – شب دوم سی شب شیدایی

//خلاصه متن سخنرانی حجت الاسلام بطحایی – شب دوم سی شب شیدایی

بسم الله الرحمن الرحیم

شب دوم شیدایی – ۱۳۹۵/۰۳/۲۰

خلاصه متن سخنرانی حجت الاسلام بطحایی

دانلود فایل pdf خلاصه متن سخنرانی حجت الاسلام بطحایی

شهر رمضان الذی انزل فی القرآن، لکل شیء ربیع، هر چیزی یک بهار و طراوتی دارد و ربیع قرآن شهر رمضان

 

یکی از راه های تربیتی قرآن کریم نقل قصه است، قصه نیرو و قدرت تفکر انسان را به حرکت در می آورد بخشی از آیات سوره قصص از آیه حدودا ۷ به بعد در مورد جریان قارون است که موسی با سه قدرت و سه نماد دست و پنچه نرم می کند که امروز هم اهل ایمان و آنهایی که طالب معنویاتند با این سه قدرت و سه تا نماد سرشاخ شده اند و دست و پنجه نرم می کنند.

 

یکی نماد استکبار و قدرت فرعون یکی نماد ثروت و غرور قارون و یکی هم نماد صنعت سامری که به آن شکل و طراحی و علم که داشت این گوساله را طراحی کرد.

 

قارون کسی بود که در مسیر هدایت و ایمان بود. کسانی که در مسیر هدایت و ایمان قرار بگیرند که شیطان بی خیالشان نمی شود. از هر ابزاری از هر تاکتیک و برنامه  و نقشه ای استفاده می کند تا آن ها را از مسیر و راهی که در پیش گرفته اند منحرف کند.

 

خدا می گوید ما باب نعمت و ثروت را به رویش باز کردیم که گاهی وقت ها به تعبیر امیرالمومنین علی (ع) در نهج البلاغه گاهی خدا بخواهد به کسی اهانت و جسارت کند باب ثروت و مال را به رویش باز می کند.

 

 دعای عجیبی کرد حضرت رسول (ص) : خدایا آنهایی که در مسیر معنویت و معارف می افتند دو چیز به آنها عنایت کن، یکی العفیف، عفیف باشند  یکی الکفاف، یعنی یه رزق و روزی به آنها برساند که کفایتشان بکند و دستشان جلوی کسی دراز نشود و امور روزانه شان بگذرد.

 

خدا دوست دارد آدم یه مقدار به خودش سخت بگیرد، این سخت گرفتن گاهی برای خود شخص خیلی خیرات درش نهفته است. این یک سنت حاکمه ی پروردگار متعال تو این عالم است اگر آسایش می خواهی اگر راحتی و نشاط می خواهی و می خواهی روحیت به یک آرامش نسبی دست پیدا کند این آرامش و راحتی را خدا در دل سختی ها قرار داده است. دو، سه مرتبه تاکید می کند اون راحتی در دل سختی ها است.

 

ان مع العسر یسرا، بعضی از بزرگان ما میفرمایند، در دل سختی ها رفاه و راحتی است یعنی خدای متعال در طول یک ماه دو ماه، بیست یا پانزده تا بلا و مصیبت و مریضی و سردرد و افسردگی و دلشوره و ناراحتی برای انسان مقدر کرده. به همان اندازه که سختی و قلاده بندگی را به گردنت می اندازی به همان اندازه هم از این بلاها و مصیبت ها در زندگی تو کاهش پیدا می کند. چقدر خوب آدم به اختیار خودش نماز شب، شب زنده داری سخته، دائم الوضو بودن، بین الطلوعین بیدار بودن، تقید به نماز اول وقت، زکات دادن و خرج کردن، گره از کار دیگران باز کردن سخته، اما بدان به همان اندازه ای که سختی بندگی را به گردن می اندازی به همان اندازه آسانی و خنکای زندگی معنوی را در زندگی ات می توانی احساس کنی.

 

خداوند می فرماید من خالق هستم و بر من واجب است رزق و روزی بنده ام را برسانم، دنیایش را آباد کنم دنیایش را بچرخانم ولی شما همت را برای این خرج کن که آخرتت را آباد کنی.

 

خیلی جالب است اگر صد و پانزده بار واژه دنیا در قرآن آمده است  صد و پانزده بار هم واژه آخرت در قرآن کریم مطرح شده است. این به این معنا است که مکتب و آیین دین و قرآن به همان اندازه که آخرت انسان را لحاظ می کند به همان اندازه هم  آخرت انسان را لحاظ می کند به همان اندازه هم آخرت انسان را آباد می کند و می سازد به همان اندازه هم عنایت دارد زندگی دنیایی انسان را آباد کند.

 

این خیرخواهان نصیحت می کنند قارون را که نصیبت را از دنیا فراموش مکن بالاخره دنیا هم باید امورش بگذرد.

 

خدا رحمت کند آیت الله العظمی فاضل لنکرانی می گفت من ریشم را در اسلام سفید کرده ام، در آیات و روایات قرآن کریم تفکر کرده ام. اول به واجبات به پرداز، به موقع  به جا و تمام و کمال واجبات را انجام بده، به جای مستحبات تا آنجای که می توانی قیچی کن و به جای مستحبات گره از کار خلق الله باز کن.

 

چهار بار در قرآن آمده است کان عاقبت المکذبین، مفسدین و مجرمین. آنهای که مسیری به جزء مسیر اهل بیت و علمای ربانی را انتخاب کرده اند نگاه نکن به دو روز بساطی که برهم زده اند، عاقبت کار را نگاه کن. باز هم نصیحتش کردند خداوند وقتی حجتش تمام شود دیگر سوال و جواب نمی کند.

 

گفت موسی چهل سال است که معصیت کرده ام مگر نمی گویی که خدا گوش مالی می کند در کوه مناجات که می روی برسان کلام من را به خدا که چهل سال هر چی گفتی برعکس انجام دادم و عمل کردم بجای اینکه زندگی ام بهم بریزد برعکس روز به روز زندگی ام روبه راه تر شد. موسی آمد و مناجات و عبادات کرد و داشت برمی گشت که ندا آمد موسی چرا کلام بنده ما را نمی رسانی گفت خدایا تو که عالم به غیب هستی، گفت آخر یک جواب دارم که باید بهش برسانی گفت بگو همین که چهل سال از لذت مناجات و نماز و عبادت از من خدا غافل بوده ای و این لذت را نچشیده ای خودش بزرگ ترین عذاب است.

 

خیلی جالب است واژه علم را در تمام قرآن کریم اگر مرور کنید واژه آتینا کنارش آمده، این ها زمینه را آماده کرده اند و نهایتا ما انتخابشان کرده ایم، تا یار که را خواهد و میلش به که بکشد.

 

خدا رحمت کند ملا حسین قلی همدانی که بیست  هشت سال صبوری کرد،یک سال و دو سال، یک هفته دو هفته، از راه نرسیده می خواهی همه چیز را بفهمی بزار عرقت خشک بشود از راه بررسی نفس نفس زدنت بیافتد، تا یواش یواش خدا یه حال و هوا و یه چشمه های از خودش در زندگی ات نشون بده و ببینی و به تعبیر امیرالمومنین متحیر بشوی، خدایا کاری کن من متحیر بشوم.

۱۳۹۵-۳-۲۴ ۱۲:۵۱:۵۶ +۰۰:۰۰خرداد ۲۳ام, ۱۳۹۵|خلاصه متن سخنرانی|دیدگاه‌ها برای خلاصه متن سخنرانی حجت الاسلام بطحایی – شب دوم سی شب شیدایی بسته هستند