خلاصه متن سخنرانی حجت الاسلام تحیری – شب هشتم محرم

بسم الله الرحمن الرحیم

شب هشتم محرم الحرام ۱۴۳۸ – ۱۸/۷/۱۳۹۵

خلاصه متن سخنرانی حجت الاسلام تحیری

فایل فشرده pdf خلاصه متن سخنرانی حجت الاسلام تحیری – شب هشتم محرم ۱۴۳۸

 

امام علی (ع) در روایتی فرمودند: ایا شما را به با فضیلت ترین ایه قران کریم ، خبر بدهند!؟ عرض کردند : بله، فرمودند: با فضیلت ترین ایه قران کریم این ایه است: هر انچه که از مشکلات و مصائب به شما میرسد به واسطه ی اعمال خود شماست و خداوند از بخش اعظم انها میگذرد و می امرزد و می گذرد. سوال شد، اقا بر چه اساسی این ایه افضل ترین ایه ها است؟ امام علی فرمودند : چون خداوند تبارک و تعالی کریم تر و جواد تر از ان است که بار دیگر در قیامت به عقاب خود برگردد. بر اساس این ایه من و شما بر اساس این ایه در همین دنیا عقاب میشویم. همین گرفتاری ها عقاب ما است ، خداوند کریم تر از ان است که هم در این دنیا عقاب فرماید و هم در ان دنیا عقاب بفرماید و بخش عظیمی هم که می آمرزد، کریم تر از ان است ، که فردای قیامت، از این آمرزش خودش برگردد. در دنیا امرزیده باشد اما در صحرای قیامت جلوی من و شما را بگیرند. مهمترین و اساسی ترین عامل گرفتاری فرد و جامعه ایمانی به مصائب، بلاها و مشکلات، گناهان سوی خود ماست. طبیعت عالم اینگونه است، خداوند تبارک و تعالی، هستی را به گونه ای خلق فرمود که اگر شما بر خلاف سیر فطری خلقت عمل سوئی را مرتکب بشوی، چون هستی از نظام واحدی پیروی میکند . این عمل سوء شما اختلال در نظام واحد به حساب میاید . همه اجزای هستی بر علیه شما میشود و تلاش میکنند ، اختلالگر را از پا به در بیاورند، طبیعت گناه گرفتاری و مشکل است.

امام علی در نهج البلاغه میفرماید: اگر اسمان ها و زمین بر بنده ای بسته باشد ، و همه دست به دست هم داده باشند حساب کسی را برسند. بعد این بنده تقوای الهی را پیشه کند. امام علی میفرماید: خداوند برای این بنده از اون اسمان و زمینی که دست به دست هم دادند که او را از بین ببرند مخرج، و راه نجات قرار میدهد.

در جنگ صفین امدند گفتند: یا امیرالمومنین چرا جنگ انقدر طول کشید، هجده ماه ما اینجا هستیم ، جنگ اصلا پیش نمیرود، اقا فرمودند: چون به نافله ها توجه نمیشود، نه نماز واجب نمیخوانید! نه نماز اول وقت نمیخوانید! نه نه جماعتاتون بی رونق ها! نه! شما به نافله ها توجه نمیکنید. چند نفرتان شب ها از خواب برخیزید و نماز شب بخوانید، نافله هاتون رو انجام بدهید، ببینید فرجی میشود یا نه!.

امام علی(ع) روی منبر رسول خدا فرمود: من از راه های اسمان ها به راه های اسمان ها اشرافم،بیش از راه های زمین! تا من را از دست ندادید از من بپرسید،!

ای مردم تحریم است! گرانی است، چرخ زندگی مردم نمی چرخد ، راحل چیست؟ مملکت را بفروشیم؟! امام حسن (ع) در این باره میفرماید: از گناهانتون توبه کنید و تقوای الهی پیشه کنید.

خلاصه متن سخنرانی حجت الاسلام تحیری – شب هشتم محرم