خلاصه متن سخنرانی حجت الاسلام تحیری – شب نهم محرم

بسم الله الرحمن الرحیم

شب نهم محرم الحرام ۱۴۳۸ ۱۹/۷/۱۳۹۵

خلاصه متن سخنرانی حجت الاسلام تحیری

فایل فشرده pdf خلاصه متن سخنرانی حجت الاسلام تحیری – شب نهم محرم ۱۴۳۸

 

بر اساس ایات و روایات اهل بیت و ایات قران کریم ، اصلی ترین و عمده ترین عامل مصائب و گرفتاری های فرد و جامعه ایمانی گناهان و اعمال سو خود ماست و طبیعت قهری ادم اینگونه است که عمل سو گره به کار شما می اندازد ، اما خدای تعالی از سر لطف و رحمت به واسطه ولایتی که در دل وقلب ما وجود دارد ، اولا از بخش عظیمی از این اعمال سو میگذرد و عواقب وخیمانها را نه در این دنیا و نه در اون دنیا متوجه ما میگرداند و ثانیا اون بخشی رو هم که شدنی نیست ، گذشت از اونها باید نتیجه اش را ببینیم از سر لطف و رحمتش مصائب یعنی گرفتاری ها و گرفتاری های طبیعی اعمال سؤ ما را کنار گناهانمان و مایه مطهارات قرار میدهد به برکت ولایت و ایمان، و لذا عرض شد که این تیپ مصائب که عموم مصائب ما هم این تیپ هست . اینها نشانه ی لطف و رحمت خاصه خداوند و عنایتش به بنده اش هست و در مقابل اگر ما اهل گناه هستیم و اما دائما نعمت هایش شامل حال ما می شود . این نشانه این است که بنده از چشم خدا چه بنده ، چه جامعه ، چه فرد ، اینگونه باشد نشانه ، این است که این ها از چشم خدا افتاده اند و مستحق عذاب الهی هستند. امشب میخواهیم راجع به یکی دیگر از عوامل مشکلات را خدمت شما عرض کنیم .

دومین فلسفه و علت پشت پرده گرفتاری های فرد و جامعه ی ایمانی ، تضعیف حب دنیا در قلوب ماست که این هم باز از سر لطف خداوند تبارک و تعالی است . ادمی اینگونه خلق شده که هر چیزی که برای او لذت بخش باشد و علایم با طبعش باشد انسان نسبت به ان دلبسته می شود و در مقابل اگر چیزی با طبع انسان ملایم نباشد و لذت بخش نباشد انسان نسبت به آن بی تفاوت است اگر زجر اور بود طبیعت انسان نسبت به آن تنفر پیدا میکرد و به نقطه مقابلش تعلق خاطر.

هر کدام از لذت های مادی در روح وجان من وشما  یک اثری دارند که باعث می شود تعلق و دلبستگی ها به اون لذت و تبعش به زندگی مادی و دنیوی بیشتر می شود همینه که بهش می گویند : حب دنیا. هر لذت مادی تاثیرش این است که حب دنیا را در قلوب من و شما تقویت میکند . در مقابل هر چه حب دنیا در قلوب ما تقویت بشود طبیعت توجه ما به عالم اخرت و سرای باقی تضعیف می شود هر چه توجه به این دنیا بیشتر غفلت از اون دنیا هم بیشتر. خداوند تبارک و تعالی اگر بنده را دوست داشته باشد اگر به کسی محبت داشته باشد و اگر ببیند بنده ای در این دنیا در عیش و راحتی به سر ببرد از اون اصل بازی می ماند چکار باید بکند ؟ خوشی اینجا من وشما را دلبسته میکند در مقابل مصیبت و گرفتاری ها در زندگی زیاد بشود . انسان تعلقی در دنیا پیدا نمیکند بلکه چه بسا اگر زیاد بهش فشار بیاد تنفر از زندگی دنیا هم پیدا می کند اگر مومن باشد این تنفر باعث میشود توجهئ به اخرت بیشتر بشود اگر ایمان نداشته باشد چه بسا سر از خود کشی در بیاورد .

خداوند نگاه میکند و می بیند من و شما ضعیف هستیم و خودمان را اصلاح نکردیم عموما اینگونه هستیم و چرب و شیرین دنیا ما را دلبسته خودش می کند اغز سرای باقی و اصل کار باز می مانیم. طبیعیه اگر کسی نسبت به خداوند لطف و عنایت داشته باشد اجازه نمی دهد همچپنین اتفاقی برایش بیفتد، اجازه نمی دهد زندگی انقدر برایش شیرین بشود که از اخرت باز بماند ، اصلا خداوند بندگان مومنش را خلق کرده است برای لذت و خوشی . اون کسی که خدا بهش ولایت را عطا می کند خلق شده برای اینکه از حیاتش لذت ببرد اما این دنیا خودش هم محدود است و هم لذت ها و خوشی هایش . هیچ لذت مطلقی شما در این دنیا پیدا نمیکنید ، هر خوشی در این دنیا همراه با یک تیپ رنج ها و نا خوشی هاست هر چی را که تصور فرمایید. هیچ رنج مطلقی هم در این دنیا وجود ندارد اما در ان دنیا اینطوری نیست هم خوشی ها و هم نا خوشی ها مطلق است. 

خلاصه متن سخنرانی حجت الاسلام تحیری – شب نهم محرم