خلاصه متن سخنرانی حجت الاسلام و المسلمین تاج آباد

//خلاصه متن سخنرانی حجت الاسلام و المسلمین تاج آباد

بسم الله الرحمن الرحیم

روضه­ های استکبارستیزی ۳- ۹۵/۰۲/۱۷

خلاصه متن سخنرانی حجت الاسلام و المسلمین تاج­ آباد

دریافت فایل pdf خلاصه متن سخنرانی حجت الاسلام و المسلمین تاج آباد

 

خداوند متعال در قرآن راه و موانع تکامل آن را بیان کرده و انسان را به زیبایی معرفی کرده است چرا که خودش خالق اوست. در همان ابتدای(نزول) قرآن یکی از آفت­های بزرگ مسیر تکامل انسان بیان گردیده است.

 

كَلَّا إِنَّ الْإِنسَانَ لَيَطْغَى﴿٦﴾ أَن رَّآهُ اسْتَغْنَى ﴿٧

 

انسان طغیان می­کند هر موقع خود را بی­نیاز ببیند.(استغنی یعنی توهم بی­نیازی).

 

در دعای ماه رجب امام صادق(ع) از خداوند جمیع خیر دنیا و آخرت را می­خواهد و می­خواهد تمام شرور دنیا و آخرت را از ایشان دور بفرماید. و در آخر از خداوند می­خواهد از فضل خود زیادترش کند.

 

حضرت در قسمت اخر دعا (زیاد کردن بعد از خواستن جمیع خیر و دور کردن جمیع شرور) می­خواهند پیامی را به ما بدهند. فقر ما نسبت به خداوند فقر ذاتی است و هیچ موقع پایان نمی­یابد. حتی اگر جمیع تمام خیر دنیا و اخرت از طرف خدا به ما اعطا گردد. لازمه درک این موضوع این است که هیچ چیز در دنیا نتواند از ما دل ببرد الا خدا.

 

جعل الخير كله في بيت و جعل مفتاحه الزهد في الدنيا .

 

امام جعفر صادق (ع) : همه خير در خانه اي نهاده شده و كليدش را زهد و بي رغبتي به دنيا قرار داده اند .

 

لِّكَيْلَا تَأْسَوْا عَلَى مَا فَاتَكُمْ وَلَا تَفْرَحُوا بِمَا آتَاكُمْ ۗوَاللَّـهُ لَا يُحِبُّ كُلَّ مُخْتَالٍ فَخُورٍ ﴿٢٣﴾ 

 

تا بر آنچه از دستتان مى‌رود اندوهگين نباشيد و بدانچه به دستتان مى‌آيد شادمانى نكنيد. و خدا هيچ متكبر خودستاينده‌اى را دوست ندارد.

 

حدیث منزلت:

 

أنتَ مِنِّي‌ بمَنزِلَةِ هَارونَ مِن‌ مُوسَي‌ إلا أنَّه‌ لانَبيَّ بَعْدي‌

 

موانعی که در سر راه هدایت مردم در زمان حضرت موسی بود سه جور استکبار بود:

 

۱-جهاد موسوی در مقابل استکبار فرعونی بود.(صاحبان قدرت) فرعون نماد استکبار صاحبان قدرت­ها بود. و ادعای ربوبیت کرد. (فرعون هم قبول داشت که الله، خداوند است و ادعای الوهیت نکرد.)

 

وَإِذَا سَأَلَكَ عِبَادِي عَنِّي فَإِنِّي قَرِيبٌ ۖ أُجِيبُ دَعْوَةَ الدَّاعِ إِذَا دَعَانِ فَلْيَسْتَجِيبُوا لِي وَلْيُؤْمِنُوا بِي لَعَلَّهُمْ يَرْشُدُونَ ﴿١٨٦

 

چون بندگان من درباره من از تو بپرسند، بگو كه من نزديكم و به نداى كسى كه مرا بخواند پاسخ مى‌دهم. پس به نداى من پاسخ دهند و به من ايمان آورند تا راه راست يابند.

 

علامه طباطبایی در المیزان ذیل همین آیه حدیث قدسی­ای میاورد:

 

خدا به بعضی از انبیای بنی­اسرائیل وحی مرد: به مردم بگویید هر کس امیدش به غیر من است.سه بلا به سرش می­آورم:۱-امیدش را نا امید می­کنم. ۲-از فضل و فرج دورش می­کنم ۳- لباس ذلت تنش می­کنم.

 

امام خمینی خمینی در جریان واقعه طبس فرمودند:

 

آیا این شن های طبس همان ابابیلی نبودند که سنگ­ریزها را بر سر ابرهه­ها فرود آوردند؟

 

۲- بعد از عبور از رود نیل و مبارزه با قارون. قارون نماد مستکبرین پول­دار می­باشد و همه ثروتش هم از رانت­هایی است که به واسطه فامیل بودنش با حضرت موسی داشت. در نهایت خدای موسی قارون و ثروت نا مشروعش را در دل خاک فرو برد.

 

امام خمینی فرمودند: انقلاب ما انقلاب پابرهنه­هاست. ما ملتی نیستیم که فقر و ترس ندیده باشیم. آنچه بیشتر بعد از پیروزی انقلاب ملت ما را تضعیف کرده و می­کند مرفهین بی درد و اختلاف طبقاتی است. زرپرستان، افرادی که به اسم غصه مردم خوردن جیب خودشان را پر می­کنند، آن­هایی که نمی­خواهند اقتصاد مقاومتی پیش برود در هر پست و مقامی قارون زمان هستند.

 

۳-جهاد حضرت موسی بر علیه استکبار ایدئولوژی.سامری. با چهل روز نبودن حضرت موسی، نصف امت ایشان گوساله پرست شدند. آن­هایی که گرایششان به دنیا بیشتر بود گرفتار گوساله پرستی شدند.

 

همان بلاهایی که سر موسی و هارون آوردند سر پیامبر(ص) و هارونش(امام علی(ع)) هم آوردند. چه قدرت ابوسفیان ها که فرعون زمان بودند، چه ثروت ابولهب­ها که قارون زمان بودند و چه انحرافاتی که مابقی قوم ظالمین و مستکبرین بر سر جانشین پیغمبر خدا آوردند.

 

۱۳۹۵-۲-۱۹ ۱۹:۰۲:۵۱ +۰۰:۰۰اردیبهشت ۱۸ام, ۱۳۹۵|خلاصه متن سخنرانی|دیدگاه‌ها برای خلاصه متن سخنرانی حجت الاسلام و المسلمین تاج آباد بسته هستند