خلاصه متن سخنرانی حجت الاسلام و المسلمین عبداللهی

//خلاصه متن سخنرانی حجت الاسلام و المسلمین عبداللهی

بسم الله الرحمن الرحیم

جشن میلاد امام حسین علیه السلام – ۹۵/۰۲/۲۰

خلاصه متن سخنرانی حجت الاسلام و المسلمین عبداللهی

دریافت فایل pdf خلاصه متن سخنرانی حجت الاسلام و المسلمین عبداللهی

 

چند نکته شرعی:

 

افرادی که از ماه رمضان قبل روزه قضا دارند باید تاپیش از فرارسیدن ماه رمضان قضای روزه­شان را به جا آورند. اگر به جا نیاورند کفاره شامل حالشان خواهد شد.

 

افرادی هم که روزه قضا بر گردنشان است نمی­توانند روزه مستحبی بگیرند.

 

ماه شعبان ماه شادی اهل بیت(ع) است و تنها ماهی است که در آن شهادت نقل نشده است.(ماه محرم هم تنها ماهی است که در آن ولادت نقل نشده است.)

 

چند نکته در مورد زندگانی امام حسین(ع):

 

نام فرزندان امیرالمومنین(ع) طبق وحی الهی هم نام فرزندان هارون انتخاب شده است. زیرا همان طور که هارون وصی حضرت موسی بود امیرالمومنین هم وصی حضرت محمد(ص) هستند. نام فرزندان هارون شبّر و شبیر بود که این نام­ها به عربی حسن و حسین می­شوند.

 

برخورد محبت آمیز با فرزند سیره تمامی اهل بیت(ع) است.

 

پیامبر (ص) با امام حسین بازی می­کردند که امام حسین(ع) فرار میکند، پیامبر دنبال ایشان می­روند و ایشان را غرق در بوسه می­کنند و ایشان را زینت آسمان­ها و زمین خواندند و فرمودند خدا در ساق عرشش نوشته است:

 

اِنَّ الْحُسين مِصباحُ الهُدي وَ سَفينَهُ الْنِّجاه .

 

در حدیث کسا می­خوانیم وقتی امام حسین به حضرت فاطمه گفت: السلام علیک یا اماه. یعنی سلام مادر جان.حضرت زهرا در جواب ایشان فرمود: السلام علیک یا قره عینی و ثمره فوادی.ای نورچشمم….ای میوه دلم…
این­ها در کنار نمایش مقام بالای حضرت امام حسین، روش تربیت را هم آموزش می­دهد.

 

نکته بعدی توجه به دنیا در زندگی امام حسین است. بعضی امام حسین را تنها امام شهادت، شجاعت، آخرت می­دانند. اما امام حسین امام دنیا وزندگی هم هست.

 

وَلَا تَنسَ نَصِيبَكَ مِنَ الدُّنْيَا

 

امام حسین زمینی در مدینه داشتند که حاکم مدینه آن را تصاحب کرد. امام چندین پیام برای حاکم مدینه نوشتند ولی افاقه نکرد. تا این که حضورا نزد حاکم مدینه رفتند و دستان او را دور گردنش پیچاندند و او را به صورت به زمین زدند. تا این که حاکم مدینه گفت زمین را پس می­دهم. امام فرمود زمینت برای خودت اما این کار را کردم تا فکر نکنی می­توانی زورگویی کنی.

 

حضرت امام حسین در خانه لباسی می­پوشید که مطلوب خانواده بود.

 

کسانی می­توانند به دیگران کمک کنند که از دنیای آبادی بهره مندند. دعاهای بسیاری که در مورد بسط رزق و… هست نشان می­دهد که این امور مطلوب است.

 

*امام حسین ۷۰ هزار بدهی داشتند که وصیت کردند تا امام سجاد باغ ایشان را بفروشد و بدهیشان را پراخت کند. سوال پیش آمد که چرا امام حسین این مقدار بدهی داشتند؟ امام سجاد فرمودند: زیرا پدرم بسیار اهل کمک به دیگران بود. امام حسین برخی مواقع قرض می­کردند تا بتوانند به دیگران کمک کنند.

 

انسان مومن بیشتر درآمدش صرف کمک به دیگران می­شود.

 

 پیامبر اکرم بیشتر از مقداری که صرف خورد و خوراک می­کردند، صرف عطر می­کردند.امام حسین هنگام حرکت به سمت کربلا شتری از عطریات به همراه برد.

 

مظاهر جود و بخشش و کرامت در امام حسین بسیار فراوان است.

 

در مناجات شعبانیه می­خوانیم:

 

وَارْزُقْنى مُواساةَ مَنْ قَتَّرْتَ عَلَیهِ مِنْ رِزْقِک بِما وَسَّعْتَ عَلَىَّ مِنْ فَضْلِک

 

خدایا کمک کن تا از آن فضلی که نصیبم می­کنی جرات پیدا کنم به دیگران کمک کنم.

 

حضرت محمد فرمودند من صفاتم را بین حسن و حسین تقسیم کردم.جود و سخاوتم را به حسین دادم.

 

فردی در مدینه قرآن تدریس می­کرد.باجناق او تاجر بود و بواسطه ثروتش بسیار به او سرکوفت می­زد.

 

روزی امام حسین به مجلس درس قرآن آن مرد رفت و صحبتی با او کرد و هدیه ای به او داد. هدیه مقداری پول و پارچه بود که بخشش و سخاوت امام را نشان می­دهد.سپس امام فرمود یک نکته از جدم رسول الله به تو می­گویم که مایه آرامش توست. جدم رسول الله فرمود:

 

خَیرُکُم مَن تَعَلَّمَ القُرآنَ وَ عَلَّمَه

 

بهترین شما کسی است که قرآن را یاد بگیرد و به دیگران یاد دهد.

۱۳۹۵-۳-۹ ۱۱:۴۹:۳۵ +۰۰:۰۰اردیبهشت ۲۱ام, ۱۳۹۵|خلاصه متن سخنرانی|دیدگاه‌ها برای خلاصه متن سخنرانی حجت الاسلام و المسلمین عبداللهی بسته هستند