گزیده سخنرانی حجت الاسلام والمسلمین میردامادی

//گزیده سخنرانی حجت الاسلام والمسلمین میردامادی

گزیده سخرانی حضرت حجت الاسلام والمسلمین میردامادی – مراسم هفتگی ۱۸ دیماه ۹۴

 

در قرآن کریم در بسیاری از آیات مربوط به پیامبر اکرم بلافاصله اشاره به امامت و ولایت و خصوصا امامت امام زمان (عج) دارد.

در آیه ۹ سوره مبارکه صف خداوند متعال میفرمایند:
هُوَ الَّذِي أَرْسَلَ رَسُولَهُ بِالْهُدَى وَدِينِ الْحَقِّ لِيُظْهِرَهُ عَلَى الدِّينِ كُلِّهِ وَلَوْ كَرِهَ الْمُشْرِكُونَ

اوست كسى كه فرستاده خود را با هدايت و آيين درست روانه كرد تا آن را بر هر چه دين است فائق گرداند هر چند مشركان را ناخوش آيد
یعنی یک زمانی میرسد که دین پیامبر اکرم (ص) بر کل عالم گسترانیده خواهد شد.دین است که موجب کرامت انسان میشود(کرم الرجل دینه).به همین دلیل مستکبران مردم را خفیف میکنند تا از آن ها پیروی کنند.
سوره مبارکه طه ۱۳۵ آیه دارد که ۸۰ آیه اش مربوط به حضرت موسی و بنی اسرائیل است.
در اغلب موارد وضعیت مسلمانان شبیه بنی اسرائیل بوده است.به عنوان مثال در زمان حضرت موسی(ع) برخی از یهودیان به ظاهر ادعا میکردند که پیروان موسی (ع) هستیم و مسئول معابد کرده بودند ولی در ظاهر قصد از بین بردن دین موسی را داشتند.اتفاقی عینا در زمان حکومت بنی عباس و بنی امیه اتفاق افتاد.
در عهدنامه مالک امام علی (ع) خطاب به مالک میفرمایند:ای مالک بدان وضعیت در زمان ما به گونه ای شده است که دین اسیر افرادشده است.و برای کسی که اسیر میشود سه حالت ممکن است اتفاق بیافتد:
۱-کشته میشود ۲-آزاد میشود ۳- فروخته میشود
در حالت اول بنی امیه نمیتوانست کلا اسلام را محو کند،در حالت دوم نیز اگر دین را آزاد بگذارد همه با دین حقیقی آشنا میشوند،پس حالت سوم را انتخاب،مغز و اصل و محتوای دین را گرفته و یک دین بی محتوا را تحویل مسلمانان میدادند.
دینی که پیامبر آورد و دینی که بنی عباس در گذشته و آل سعود با آن دنیای خویش را آباد می کردند و می کنند فرق میکند ولی این شب تاریکی سحری دارد که ظهور امام زمان(عج) است.

طبق آیه ۵ سوره اسراء که میفرماید:
فَإِذَا جَاء وَعْدُ أُولاهُمَا بَعَثْنَا عَلَيْكُمْ عِبَادًا لَّنَا أُوْلِي بَأْسٍ شَدِيدٍ فَجَاسُواْ خِلاَلَ الدِّيَارِ وَكَانَ وَعْدًا مَّفْعُولًا
پس آنگاه كه وعده [تحقق] نخستين آن دو فرا رسد بندگانى از خود را كه سخت نيرومندند بر شما مى‏گماريم تا ميان خانه‏ها[يتان براى قتل و غارت شما] به جستجو درآيند و اين تهديد تحقق‏يافتنى است
وعده الهی این است که دینی که پیامبر آورده است روزی عالم گیر میشود.و این امر توسط امام زمان (عج)محقق میشود.
آیه آخر سوره طه که میفرماید:
-قُلْ كُلٌّ مُّتَرَبِّصٌ فَتَرَبَّصُوا فَسَتَعْلَمُونَ مَنْ أَصْحَابُ الصِّرَاطِ السَّوِيِّ وَمَنِ اهْتَدَى
-بگو همه در انتظارند پس در انتظار باشيد زودا كه بدانيد ياران راه راست كيانند و چه كسى راه‏يافته است
که طبق تعبیر امام صادق (ع) این آیه اشاره به امام زمان و یاران ایشان دارد.
زیارت امامان معصوم باید ما را منتظر کند،هییت آمدن باید ما را منتظر کند.دشمن این را فهمیده و روی آن کار میکند.فهمیده که نمیتواند امام حسین را از مردم بگیرد دنبال آن است که محتوای جلسات را به حداقل احساس موجود در آن تقلیل دهدو
منتظر باید همیشه آماده باشد.هر لحظه باید منتظر ظهور آقا و پا در رکابی ایشان باشد.در حادثه کربلا خیلی ها غروب روز عاشورا رسیدند.آمدند ولی دیر آمدن.زمانی خود را آماده و مهیا کردند که سر امام حسین(ع) روی نیزه ها بود.
طبق روایات عبارت صراط در آیه آخر سوره مبارکه طه اشاره به امام زمان دارد و اصحاب الصراط اشاره به یاران حضرت مهدی دارد.از ویژگی های یاران امام زمان این است که استقامت و صبر دارند.
امام رضا(ع) میفرمایند:ان الامام صلاح الدنیا و عز المومنین(دنباله رو و پیرو امام باشید که اصلاح دنیا و عزتمندی را به همراه دارد)
ولایت فقیه نیز شعبه ای از ولایت امامان است.
جمع بندی:
خداوند متعال در سوره طه میفرمایند:اولا منتظر امام زمان باشید،ثانیا راه انتظار و منتظر بودن را به ما نشان میدهدو سپس میفرماید که از ویژگی های منتظران استقامت و صبر است و اینکه منتظران نفوذ ناپذیرند.
چه کنیم که نفوذ ناپذیر باشیم؟
۱-بندگی کنیم و بندگی خدا را در جامعه رواج دهیم
۲-رعایت تقوا را داشته باشیم.امام علی نیز میفرماید(هیچ عزتی بالاتر از تقوا نیست)

۱۳۹۵-۱-۱۲ ۱۲:۳۴:۵۳ +۰۰:۰۰دی ۱۹ام, ۱۳۹۴|خلاصه متن سخنرانی|دیدگاه‌ها برای گزیده سخنرانی حجت الاسلام والمسلمین میردامادی بسته هستند